Danas se u celom svetu obeležava Svetski Dan Spirometrije (World Spirometry Day 2012)
Šta je spirometrija?
Spirometrija je zlatni standard u dijagnistici opstruktivnih bolesti pluća. To je neinvazivna metoda koja omoućuje ispitivanje ventilacione sposobnosti pluća. Spirometrijom se mere plućni kapaciteti i volumeni. Ova tehnika se koristi u dijagnozi i proceni težine poremećaja ventilacije kod opstruktivnih bolesti (bronhijalna astma, hronični bronhitis) kao i restriktivnih (plućna fibroza) ili mešovitih poremećaja.
Kako se izvodi spirometrija?
Tehnika je vrlo jednostavna, pacijent sa zapušenim nosem mora maksimalno udahnuti i nakon toga najbrže što može i do kraja izdahnuti sav vazduh iz pluća u aparat. Nakon toga aparat sam meri plućne kapacitete i volumene, a lekar s obzirom na dobijene vrednosti izražene u procentima upoređuje sa referentnim vrednostima i zaključuje da li se radi o opstruktivnim, restriktvinim ili mešanim poremećajima ventilacije kao i o težini poremećaja (blagi, srednji ili teški stepen).
Rezultati spirometrije
Na osnovu spirometrijskih merenja dobijaju se vrednosti koje se koriste u postavljanju dijagnoze HOBP i one uključuju:• FVC (forsirani vitalni kapacitet): Ukupna zapremina vazduha koja može forsirano da se izduva u jednom dahu.
• FEV1 (forsirani ekspirijumski volumen u prvoj sekundi): zapremina vazduha koja se izduva u prvoj sekundi maksimalnog izdaha Ovo je mera koliko brzo pluća mogu da se isprazne.
• FEV1/FVC: To je procenat vazduha koji se izduva u prvoj sekundi u odnosu na ukupnu izdahnutu zapreminu. FEV1 iskazan kao procenat FVC, predstavlja klinički koristan indeks za otkrivanje opstrukcije ( ograničenja) protoka vazduha.
Spirometrijski rezultati mogu biti:
Normalni
Opstruktivni
Restriktivni
Mešani opstruktivni i restriktivni
Najčešće bolesti sa opstruktivnim poremećajima su:
Hronična opstruktivna bolest pluća
Astma
Bronhiektazije
Cistična fibroza
Karcinom pluća (veliki rizik u HOBP)
Obliterativni bronhiolitis