Astma je hronična upala disajnih puteva koja izaziva neprijatno stezanje u grudima i teškoće pri disanju. Stalni upalni proces u disajnim putebima dovodi do povećane iritabilnosti nervnih završetaka, koja je jedna od glavnih karakteristika bronhijalne astme. Pacijent koji ima bronhijalnu astmu, ako poštuje savete lekara i uzima sve preporučene lekove, može mesecima da bude bez ikakvih disajnih tegoba, ali bronhijalna astma nije bolest koja može potpuno da se izleci.
Simptomi bronhijalne astme su otežano disanje, stezanje i sviranje u grudima, produžen izdisaj i kašalj sa ili bez iskašljavanja. Astmu, pogoršanje bolesti i akutne napade mogu da izazovu virusna respiratorna infekcija, alergeni (poleni, kućna prašina, perut životinja, grinje, neke vrste hrane, jaki mirisi, aerozagadjenje, fizicki napor, stresne situacije…).
- Različite vrste lekova mogu da pojačaju već postojeću bronhijalnu hiperreaktivnost (beta-blokeri koji se koriste u kardiologiji), aspirin, nesteroidni antiinflamatorni lekovi, ali i aditivi u hrani, sulfiti… Kao iritansi koji izazivaju napade gušenja mogu da se jave i hladan vazduh, infekcije gornjih disajnih puteva, hormonske promene, vraćanje kiselog želudacnog sadržaja u jednjak(GERB).
Iako astma ne može u potpunosti da se spreči, napade je moguće prorediti i sprečiti na više različitih nivoa.
http://leciliste.javor-hotel.com/wp-content/uploads/2013/06/stezanje-u-grudima.jpeg
Pogoršanje astme može da ima znake koji mogu ukazati na mogući napad.
Budite na oprezu ako:
- često kašljete (posebno tokom noći)
- budite se noću
- neobjašnjivo ste umorni
- imate osećaj da ne možete doće do dovoljno vazduha
- imate osećaj teskobe ili stezanja u grudnom košu
Proverite stanje pikfloumetrom. Ako su vrednosti 20% niže od najbolje vrednosti, primenite lek za brzo oslobađanje od simptoma (Salbutamol-Ventolin ili Berodual)